Halı BAkım Önerileri

HALI BAKIM ÖNERİLERİ

Halınızı uzun yıllar aynı güzellikte muhafaza etmek ,karşılaşabileceğiniz olası sorunlara çözüm bulmak için hazırladığımız bu kılavuzdan yararlanmanızı diler,önerilerimizi dikkatle uygulamanızı rica ederiz.

Halınızın uzun süre dayanıklılığını ve yeni görünümünü koruması için aşağıdaki önerilere uyulması gerekmektedir:
  • Halı,düzenli olarak haftada en az bir kere Elektrik süpürgesiyle temizlenecektir.Elektrik süpürgesiyle temizlik hav yatış yönüne göre ve yavaş hareketlerle olmalıdır.Halı çırpılmamalı ,tozunu alabilmek için askıya asılıp dövülmemelidir. Uzun süre güneş ışığı altında bırakılmamalıdır.
  • Halı kesinlikle YIKANMAMALI  ,sadece halı şampuanı ile temizlendikten sonra ıslak bir bezle silinmeli ve süratle kurutulmalıdır.Halı temizliğinde Deterjan,Sirke,Çamaşır suyu ve tozu gibi KİMYASAL MADDE?ler kesinlikle KULLANILMAMALIDIR.Kurutma kızgın güneş altında yapılmamalıdır.
  • Halı üzerinde oluşan lekeler için uzman halı temizleyicisine başvurulmalıdır.Halının üzerindeki leke ve döküntüler derhal ve doğru şekilde müdahale edilirse giderilebilir.Leke hemen elektrik süpürgesinin en küçük ucu ile en yüksek emiş seviyesinde emilmeli,lekenin kalan kısmı su ve az miktarda halı şampuanı ile temizlenmeli, şampuan mutlaka durulanmalı ,nemin fazlası elektrik süpürgesi ile veya emici temiz bir bez yardımıyla dikkatlice tamponlanarak alınmalıdır,aksi taktirde nemli veya şampuanlı kalan yer daha çabuk ve daha fazla kir tutar.
  • Halıdan ilk kullanım anında elyaf çıkmasının normal olduğu unutulmamalı,elektrik süpürgesiyle bir süre yapılan temizlikten sonra bunların dökülmeyeceği ve halının parlaklık kazanacağı dikkate alınmalıdır.Kullanım esnasında çeşitli sebeplerden çıkan havlar elle çekilip kopartılmamalı ,makas ucuyla kesilmelidir.
  • Halı taşınırken katlanmamalı,rulo halinde taşınmalı,tozdan ,yağıştan ve dış etkenlerden korunmalıdır.Kullanılmadığı durumlarda katlı biçimde değil ,rulo halinde ve rutubet olmayan bir yerde muhafaza edilmelidir.Saklandığı  ortam sık sık havalandırılmalıdır.

Halınızı iyi günlerde kullanınız .